PGE Skra Bełchatów zdobyła Puchar Polski

Maciej Wiśniewski
PGE Skra Bełchatów zdobyła Puchar Polski po raz siódmy w historii
PGE Skra Bełchatów zdobyła Puchar Polski po raz siódmy w historii Sylwia Dąbrowa
PGE Skra Bełchatów zdobyła siatkarski Puchar Polski. W finale rozgrywanego we Wrocławiu turnieju bełchatowianie pokonali po pasjonującym tie-breaku ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:2. To siódmy w historii Puchar Polski dla klubu z Bełchatowa. Tym samym żółto-czarni wyrównali rekord AZS Olsztyn, który ma tyle samo tych trofeów.

PGE Skra Bełchatów na turniej do wrocławskiej hali "Orbita" nie jechała w roli faworyta. Bełchatowianie przeciętnie, żeby nie powiedzieć kiepsko rozpoczęli ten rok. Faworytem była ZAKSA, która w lidze ogrywa każdego jak chce. Tak też było we Wrocławiu, kędzierzynianie bez problemów awansowali do finału.

PGE Skra w pierwszym meczu turnieju pokonała SMS PZPS Spała, ale to była formalność. W półfinale bełchatowianie trafili na trudniejszego rywala, mistrzów Polski z Rzeszowa. Ograli Resovią 3:1, by zagrać o Puchar.

Od początku meczu wydawało się, że trofeum będzie tylko w sferze marzeń. Maszyna z Kędzierzyna-Koźla zdemolowała zespół z Bełchatowa w pierwszym secie do 12. Ale podopieczni Miguela Falaski nie poddali się. W drugim secie cztery razy z rzędu zatrzymali rywali blokiem. To nakręciło bełchatowian, którzy wygrali tę partię do 23. Był to pierwszy stracony przez ZAKSĘ set w turnieju.

W kolejnej odsłonie znów dominowali kędzierzynianie, ale PGE Skra cierpliwie goniła rywali. I dogoniła. Końcówka była zacięta, ale bełchatowianim przydarzały się proste błędy, jak nadepnięcie linii przy serwisie przez Mariusza Wlazłego i to dwukrotnie.

W czwartym secie wydawało się, że mecz zmierza do szybkiego końca na korzyść ZAKSY. Kędzierzynianie, w składzie których gra bełchatowianin i wychowanek PGE Skry Paweł Zatorski, prowadzili już pięcioma punktami. Ale żółto-czarni z Bełchatowa znów mozolnie odrabiali straty i doprowadzili do zaciętej końcówki. ZAKSA miała już trzy piłki meczowe na wagę Pucharu Polski. PGE Skra uciekła jednak spod gilotyny, a tie-break zapewniły dwie punktowe akcje Srećko Lisinaca.

Piąty set wygladał trochę jak czwarty. ZAKSA prowadziła już 8:3 i wydawało się, że nie wypuści już tej okazji z rąk. Dramatu PGE Skry dopełniła jeszcze kontuzja mięśni brzucha Mariusza Wlazłego, który końcówkę oglądał już z ławki, zwijając się z bólu. Jego koledzy natomiast wpadli w trans. Bełchatowianie odrobili stratę, doprowadzając do remisu po 13. Przewagę serwisu miała jednak ZAKSA. PGE Skra znów musiała bronić piłki meczowe. W końcu jednak i bełchatowianie zagrywali piłkę kończącą mecz. Błąd Sama Deroo sprawił, że Puchar Polski pojedzie do Bełchatowa!

To siódmy Puchar Polski wywalczony przez PGE Skrę Bełchatów (wcześniej wygrywała w latach 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012). Tym samym bełchatowianie zrównali się pod względem największej ilości triumfów w tych rozgrywkach z AZS Olsztyn.

PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (12:25, 25:23, 22:25, 28:26, 19:17)