Pociągiem w Łódzkie - Las Łagiewnicki

Artykuł sponsorowany
Ostatnia wycieczka do przyrodniczych perełek Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie”, odbyła się 4 października 2014 r. Była to nietypowa wyprawa, bowiem tym razem pociąg zawitał do Łodzi. Wyruszył ze stacji w Kutnie, po drodze zabierając turystów z Łęczycy. Dla mieszkańców Łodzi przewidziano sto specjalnych zaproszeń, a wszyscy uczestnicy spotkali się na odremontowanym przystanku Łódź Arturówek. Organizatorem było Województwo Łódzkie, a projekt dofinansowany był z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

O przyrodzie

Las Łagiewnicki jest jednym z największych w Polsce kompleksów leśnych mieszczących się w granicach miasta, jednocześnie najbliżej położonym od centrum miasta w Europie. W jego granicach znajduje się rezerwat „Las Łagiewnicki”. Chronione jest tutaj 9 gatunków roślin runa leśnego podlegających ścisłej ochronie m.in. wawerzynek wilczełyko.

W Lesie Łagiewnickim, niedaleko ulicy Rogowskiej, można natrafić na źródła Bzury. Rzeka ta przepływa przez Łódź (biegnie 6,5 kilometrowym korytem), zasilając po drodze stawy w Arturówku, popularnym miejscem rekreacji dla mieszkańców łódzkich Bałut. Płynąc dalej przez Łowicz i Sochaczew wpada do Wisły.

Sakralne wędrówki

Najważniejszym zabytkiem Łagiewnik jest klasztor franciszkanów. Sprowadził ich w XVII wieku właściciel tych dóbr Samuel Żelewski, żeby powstrzymali pomór bydła w okolicy. W XVIII wieku wybudowali oni istniejący do dnia dzisiejszego klasztor. Pierwsi zakonnicy sprowadzili ze sobą słynący cudami obraz św. Antoniego Padewskiego. Od tego momentu rozpoczęła się pielgrzymkowa sława Łagiewnik. Powstał szlak pątniczy, na potrzeby którego wybudowano kilka kapliczek. Dwie z nich można do tej pory odwiedzać przy ul. Wycieczkowej. Pamiątką po trzeciej, która mieściła się obok zabudowań klasztornych, jest krzyż na niewielkim wzniesieniu. Spacerując po lesie można natknąć się na uroczysko Wanny. Nazwa wzięła się od zagłębień terenu, w których według podań pielgrzymi obmywali swoje ciała i dusze zanim stanęli przed obliczem św. Antoniego.

Idealne miejsce do życia

Łagiewniki od zawsze stanowiły wspaniałe miejsce do życia. Najsłynniejszym mieszkańcem, doceniającym walory tego miejsca, był łódzki przemysłowiec Juliusz Heinzel. Wybudował pałac i zespół folwarczny vis a vis klasztoru. Do niego należały również okoliczne lasy. Znany z porywczego charakteru fabrykant każdego, kto wtargnął na jego dobra przeganiał z flintą w dłoni. Dzisiaj pałac jest zaniedbany, nie ma możliwości jego zwiedzania. W folwarku swoją siedzibę ma Łódzki Klub Jeździecki. Po gorzelni nie pozostał żaden ślad.

W latach 30 tych ubiegłego wieku wśród urbanistów bardzo modna była koncepcja miast – ogrodów. Władze Łodzi również uległy temu trendowi i Łagiewniki miały zostać przekształcone właśnie w taki ogród. W 1936 roku Rada Miejska wyznaczyła teren pod budowę domów. Rozpoczęto podział przygotowanie do realizowania koncepcji i podział parceli, który trwał dwa lata. W 1938 roku jednak Komisarz ds. Ochrony Lasów zakazał dalszych prac. Dziś pamiątką po tamtych działaniach jest regularna siatka ulic w południowej części kompleksu oraz osiedle Arturówek, powstałe na ziemiach Heinzlów.

Wypoczynek

Dzisiaj Łagiewniki kojarzą się przede wszystkim z pięknym miejscem do wypoczynku. W Arturówku jest możliwość wynajmu bungalowa, blask odzyskała słynny w PRL (choćby za sprawą filmu z lat 60 tych „Kochajmy Syrenki”) ośrodek wypoczynkowy Prząśniczka. Na stawach można popływać rowerem wodnym, istnieje także plaża i kąpielisko. Obok Prząśniczki powstał park liniowy i pole do paintballa.

Łagiewniki są dziś mekką dla kochających turystykę aktywną. Malownicze ścieżki służą uprawianiu biegów i nordic walkingu. Przez kompleks leśny przecinają się szlaki rowerowe i piesze. Bardzo ważnym aspektem jest turystyka konna. Oprócz wspomnianego Łódzkiego Klubu Jeździeckiego, przy ulicy Wycieczkowej funkcjonuje Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym.

Jak mawiał Jan Sztaudynger: „Uważa każdy łodzianin za całkiem niezbity pewnik,
Że żadne na świecie Bielany nie piękniejsze od Łagiewnik”

Powyższe wskazówki to tylko część atrakcji, które czekają na nas w Lesie Łagiewnickim Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych, a w szczególności lodzkie.travel.pl.

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto