Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź ile naprawdę jesz. NFZ do swoich bezpłatnych diet i programu treningowego dołącza dzienniczek żywieniowy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zdrowa dieta pomaga nie tylko zachować zgrabną sylwetkę, ale też uniknąć groźnych chorób dietozależnych
Zdrowa dieta pomaga nie tylko zachować zgrabną sylwetkę, ale też uniknąć groźnych chorób dietozależnych 123RF
Dzienniczek żywieniowy od NFZ pomoże walczyć z podjadaniem. To kolejne już po bezpłatnych dietach i programie treningowym narzędzie do walki o zdrowszy styl życia.

Wiosna to dobry czas na dietę, ruch i zmianę stylu życia na zdrowszy- przekonuje NFZ
Po Wielkanocy spędzonej często przy suto i tłusto zastawionych stołach wiele osób kolejny raz myśli o przejściu na dietę i zwiększeniu aktywności fizycznej. Zachęca do tego cieplejsza pogoda, dłuższe dni i rozpoczynający się wkrótce sezon na nowalijki. Motywacją może też być zbliżający się sezon letni i konieczność prezentowania się w kostiumie kąpielowym.

Ale zła dieta – zwłaszcza w połączeniu z brakiem ruchu – to podstawa powstawania tzw. chorób dietozależnych, takich jak np: otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze. Choroby te nie tylko pogarszają jakość życia pacjenta, a często mocno je skracają.

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca więc, by wykorzystać nadejście wiosny i zmienić swoje nawyki na zdrowsze.

- Wiosną warto zadbać o siebie – przekonuje Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. Jak dodaje teraz motywacja do zmian stylu życia jest bardzo potrzebna. - O tej porze roku noworoczne postanowienia często się wypaliły. Na siłownie przychodzi dużo mniej osób. A przecież potrzeby zdrowotne się nie zmieniły – mówi.

NFZ

W podjęciu – i w utrzymaniu zdrowych postanowień – pomogą produkty i serwisy przygotowane NFZ, przede wszystkim portal Diety NFZ z bezpłatnymi planami dietetycznymi dopasowanymi do rożnych potrzeb zdrowotnych użytkowników.

Na portalu Diety NFZ do wyboru jest już 15 planów dietetycznych opartych na uważanej obecnie za najzdrowszą diecie DASH. To dieta oparta na produktach mało przetworzonych, ograniczających sól, cukier i czerwone mięso, za to bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy czy ryby. Kierując się tymi zasadami dietetycy NFZ opracowali plany dla osób z takimi schorzeniami jak np. cukrzyca, nadwaga i otyłość, depresja, nadciśnienie, Hashimoto, czy zespół policystycznych jajników. Jest też specjalna dieta dla seniorów oraz dieta rodzinna pozwalająca uwzględnić potrzeby osób w różnym wieku, w tym dzieci.

Znajdź swoją dietę. Co warto wiedzieć o wpływie jedzenia na zdrowie?

Ale wybranie jadłospisu to dopiero połowa sukcesu. Trzeba bowiem zastosować dietę w praktyce, a to bywa najtrudniejsze. W trzymaniu się planu żywieniowego ma pomóc wprowadzona właśnie nowa funkcjonalność - dzienniczek żywieniowy. Pozwala zliczyć przygotowane według wybranego planu posiłki lub dodać własne, w tym także przekąski. Posiłki planowe mogą być zliczone automatycznie, przekąski wraz z kalorycznością trzeba wprowadzić ręcznie. Dzienniczek pozwala też dodać napoje z dodatkiem mleka lub cukru i doliczyć ich kalorie. Jeśli chcemy możemy też liczyć wypitą wodę.

Czytaj więcej na ten temat:
Dzienniczek żywieniowy - wsparcie w chorobach dietozależnych

W ten sposób możemy zobaczyć ile naprawdę zjadamy. Jeśli zdrową dietę „uzupełniamy” kawą z cukrem i mlekiem, drinkami, chipsami i słodyczami nie osiągniemy wyznaczonego celu.

Diety NFZ oraz dzienniczek żywieniowy dostępne w dwóch wersjach: na stronie internetowej www.diety.nfz.gov.pl lub w aplikacji mojeIKP ściągniętej na telefon z systemem Android czy iOS. Po zalogowaniu się i wypełnieniu krótkiej ankiety pozwalającej na dobranie diety można otrzymać 28-dniowy plan żywieniowy. W każdym jest możliwość wykluczenia produktów których nie jadamy, na przykład z powodu alergii lub przekonań. Można też bez logowania otrzymać próbny spis dań na trzy dni.

8 Tygodni do Zdrowia z NFZ. Dla tych, co chcą wrócić do ruchu

Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwia też powrót do ruchu. Pomóc w tym ma program 8 Tygodni do Zdrowia. To program treningów przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną lub miały długą przerwę. Program pozwala stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń, zawiera też elementy motywujące do zmiany diety i stylu życia. Jego ukończenie pozwoli zwiększyć sprawność fizyczną, zredukować masę ciała nawet o 3 kg i obniżyć ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Program 8 Tygodni do Zdrowia dostępny jest bezpłatnie w dwóch wersjach: w aplikacji mojeIKP, w której znajdziemy też ankietę wstępną oraz możliwość zaplanowania treningów oraz przypominania o nich, a także na profilu Akademii NFZ na portalu www.youtube.com. Program należy wykonywać samodzielnie, zwracając uwagę na swoje samopoczucie, a w razie złego samopoczucia – należy go przerwać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź ile naprawdę jesz. NFZ do swoich bezpłatnych diet i programu treningowego dołącza dzienniczek żywieniowy - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na sulejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto