Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa VII Szabaton w Piotrkowie. Kwiaty w Lesie Wolborskim i widowisko "Granice pamięci" [ZDJĘCIA]

tyka
Szabaton w Piotrkowie 2019
Szabaton w Piotrkowie 2019 Dariusz Śmigielski
Od środy do niedzieli (11 - 15 września) trwa w Piotrkowie Trybunalskim VII "Szabaton". W piątek przedstawiciele trzech narodów złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi Polaków i Żydów zamordowanych w Lesie Wolborskim przez hitlerowców.

W piątek, 13 września, odbyła się oficjalna część uroczystości trwającego w Piotrkowie Trybunalskim "Szabatonu".

Po raz pierwszy, podczas jednej uroczystości, przedstawiciele trzech narodów złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomnikach ofiar hitlerowców w Lesie Wolborskim, by oddać hołd ich pamięci, a także dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i utworzenia piotrkowskiego getta. Padło wiele słów o konieczności sprzeciwu wobec nienawiści i nietolerancji.

Burmistrz izraelskiego, partnerskiego miasta Piotrkowa Ness Ziona przywołał m.in. słowa pieśni z XVI wieku, które mówią o tym by wybierać życie ponad beznadzieję i rozpacz. Wyraził też nadzieję na wzajemną pomoc w uczeniu się pokoju.

Przedstawiciel partnerskiego miasta Esslingen był wzruszony tą chwilą i zapewniał, że Niemcy robią wszystko, by żyć w pokoju.

Wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek przypomniał z kolei zbrodnie ludobójstwa, jakich świadkiem w okresie II wojny światowej był Las Wolborski (to tu rozstrzelano 42 więźniów, młodych i wykształconych piotrkowian, 560 obywateli miasta narodowości żydowskiej i 39 żydowskich dzieci).

- To nie tylko miejsce pamięci o zamordowanych, ale także symbol naszego sprzeciwu przeciw złu, przemocy, nienawiści i zbrodni - mówił wiceprezydent Kacperek. - Po raz pierwszy wspólnie składamy kwiaty i zapalamy znicze, by oddać hołd i cześć zamordowanym, ale też jednocząc się przeciw złu, braku tolerancji, nienawiści i zbrodni (...) by tamte dni i lata nigdy się nie powtórzyły.

W ramach siódmej edycji „Szabatonu” do Piotrkowa przyjechali potomkowie piotrkowskich Żydów, którzy mieszkają w USA, Izraelu, czy Wielkiej Brytanii. Wśród gości byłe m.in. sir Ben Helfgott, który w czasie wojny przebywał w piotrkowskim gettcie, a po jej zakończeniu wziął udział w dwóch olimpiadach.

W czwartek uczestnicy „Szabatonu” wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę powstania w Piotrkowie pierwszego getta w okupowanej Europie. Ten dzień zakończyło widowisko laserowe przy Mediatece "Granice pamięci".

W sobotę odbędą modlitwy w synagodze i obrzęd modlitewny Hawdala w Rynku Trybunalskim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto